Skupujemy mieszkania

Press enter to begin your search

Energooszczędne budownictwo

Blog nieruchomości / Budownictwo  / Energooszczędne budownictwo

Energooszczędne budownictwo

Prawo budowlane cały czas się zmienia. W ciągu najbliższych lat również w Polsce zmieni się podejście do budownictwa o wysokim standardzie, czyli energooszczędnym i pasywnym zarazem. Główne wyzwania, jakie stoją przed tym sektorem nieruchomości to podniesienie światowości wśród inwestorów, architektów i projektantów.

Energooszczędne mieszkania na świecie

Budownictwo energooszczędne zaczęło rozwijać się w ciągu ostatnich kilku lat również w Polsce. Ich przyczyną są np. przepisy regulujące parametry izolacyjności cieplnej czy wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną w budynku. W styczniu 2019. r. zaczną obowiązywać rygorystyczne wymagania dla nieruchomości, które zajmowane są przez władze publiczne i są jednocześnie ich własnością. Te mieszkania, które spełniają wymagania, będą określane jako te o zerowym zapotrzebowaniu na energię. Wszystko to ma wydarzyć się do 2021. r.

Co przyniosą zmiany? Budownictwo w świetle prawa

Większość budynków projektowanych w Polsce jest opóźniona względem innych państw. Wiąże się z tym wiele barier, takich jak brak dostatecznych funduszy. Przez to wszystkie budynki projektowane są tak, że brak wśród architektów odpowiedniego podejścia do energooszczędnego budownictwa, mimo, że standardy są podwyższone.

Istotne kwestie

Bardzo ważna jest dokładność, wysoka jakość wykonania budynków oraz zastosowanie produktów, które mają dobrą jakość. To spowoduje osiągnięcie wysokiego standardu energetycznego. Pamiętać należy również o wysokiej szczelności budynków. Przenikanie powietrza to bowiem jeden z tych elementów, który świadczy o zapotrzebowaniu w mieszkaniach na ciepło. Trzeba podnieść także świadomość inwestorów, że wyższe koszty inwestycyjne zwrócą się w późniejszym czasie. Odkryją oni, że całość wiąże się z niższymi kosztami eksploatacyjnymi, nawet przy wzroście cen energii. Kolejnym wyzwaniem jest podniesienie świadomości tego, jak prawidłowo zarządzać energią w takim nowym, innowacyjnym budynku. Właśnie takie wyzwania czekają na budownictwo w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat. Ważne, aby już teraz się do tych zmian przygotować – to ułatwiłoby bardzo wiele nie tylko inwestorom, lecz także właścicielom nieruchomości i przedsiębiorstw, którzy do energooszczędnych budynków będą musieli się powoli przyzwyczajać. Bez podniesienia świadomości ludzi zaangażowanych w cały projekt nie będzie możliwe prawidłowe przeprowadzenie wszystkich zmian związanych z nowym podejściem do budownictwa. Dopiero wspólne działanie jest w stanie wprowadzić rewolucję.