Skupujemy mieszkania

Press enter to begin your search

Mieszkania dla emerytów

Blog nieruchomości / Nieruchomości  / Mieszkania dla emerytów

Mieszkania dla emerytów

To już jasne – polskie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Ich liczba w zeszłym roku wynosiła prawie 9 milionów. Wszystko wskazuje na to, że ich liczba zwiększy się aż do 11. Co to oznacza? 1/3. społeczeństwa stanowić będą seniorzy. Wynika to z wydłużania się czasu trwania życia w Polsce.

Zakup nieruchomości

W Polsce zakup mieszkania wiąże się z inwestycją na kilkadziesiąt lat. Pierwsze mieszkanie jest zazwyczaj dla pary bądź singli. Powiększająca się rodzina to znak, że musimy szukać większego lokum. Swoje lokale zmieniają również osoby starsze, które źle czują się w dużych mieszkaniach. Decydują się na zakup mniejszych nieruchomości. Jedną z przyczyn takich decyzji jest również fakt, że o mniejsze mieszkanie łatwiej jest im dbać. Mogą więc dostosować nowe mieszkanie do własnych potrzeb, które często powiązane są z różnymi trudnościami takimi jak choroby.

Nowoczesne budownictwo

Wygodna lokalizacja to kolejny aspekt, który decyduje o zakupie nowych mieszkań przez osoby starsze. Nie muszą one zwracać już uwagi na bliskość do szkoły czy pracy. Tu liczy się dostęp do infrastruktury usługowej: sklepów, aptek, lekarzy. Starsze osoby chcą również mieszkać bliżej swoich dzieci jak i wnuków. Mieszkanie dla takiej starszej osoby musi być odpowiednio przystosowane. Konieczna jest winda. Warto sprawdzić korytarze i progi. Duże ułatwienie to uchwyty na korytarzach.

Potrzeby emerytów najważniejsze

Na potrzeby emerytów odpowiadają deweloperzy. Budują oni całe osiedla stworzone specjalnie pod osoby starsze. Mieszkania, które tam postawiono nie są zbyt wielkie, ale przestronne na tyle by nawet poruszanie się za pomocą wózka nie stanowiło osobom starszym żadnych problemów. Istnieją także na rynku mieszkania z serwisem. Tutaj możemy liczyć na pomoc innych osób w codziennych sprawach, takich jak zakupy, sprzątanie. Wszystko to sprawia, że w najbliższym czasie budownictwo musi zacząć inwestować w nową grupę nieruchomości, jaką są mieszkania przystosowane dla seniorów. Póki co, trend ten dopiero staje się popularny. Badania ukazują jednak, że już za kilka lat takich osiedli jak i mieszkań będzie już o wiele więcej. To dobra prognoza dla wszystkich seniorów, którzy do tej pory czuli się źle w swoich zbyt dużych mieszkaniach jak i dla tych, których stan jest już na tyle ciężki, że codzienne czynności wymagają pomocy innych osób. Rodzina nie zawsze ma czas pomóc ze wszystkim, dlatego takie rozwiązanie w postaci mieszkania z serwisem stanowić będzie dla nich opcję niemalże idealną.