Skupujemy mieszkania

Press enter to begin your search

Wyzwania, jakie czeka budownictwo

Blog nieruchomości / Budownictwo  / Wyzwania, jakie czeka budownictwo

Wyzwania, jakie czeka budownictwo

Od kiedy Unia Europejska powinna działać na rzecz zmniejszenia zużycia energii jak i emisji gazów cieplarnianych, na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które są nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim energooszczędne.

Budownictwo i jego wyzwania

To duże wyzwanie dla wszystkich tych osób, które budują swoje domy a do tej pory korzystały przy budowie z tańszych technologii. musza oni przystosować się do nowych, restrykcyjnych wymogów, jakie postawiła nam Unia Europejska w świetle nowych nieruchomości. Budownictwo wymaga wprowadzenia więc nowych, energooszczędnych rozwiązań. Badania ukazują, że pochłania one aż 40% energii na terenie całej Unii Europejskiej – to bardzo dużo. Przez to prawo budowlane czekają zmiany. Wymuszą one na inwestorach zastosowanie przy budowach domów nowych, przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Pozwoli to zachować równowagę między budżetem, a energią budynków i nieruchomości. Może pogorszyć się przez to klimat wewnątrz budynku, przez co pogorszy się komfort naszego życia.

Prawo budowlane w Polsce

W Polsce obecnie nie jest jasno określone, jak wygląda energooszczędny budynek. Przez to możemy przyjąć kryteria krajów zachodnich. Zgodnie z nimi są to takie obiekty, których roczne zapotrzebowanie na energię wynosi 70 kWh na metr kwadratowy. W naszym kraju nowy budynek przekracza ten poziom niemalże dwukrotnie. To pokazuje ogrom zmian, jakie czeka nasze budownictwo.
Mieszkania będą musiały zostać przystosowane do wielu nowych rozwiązań, o jakich do tej pory mówiło się tylko za granicą. Rząd przyjął już projekt ustawy, która charakteryzuje energię budynków. Podczas tworzenia projektu energooszczędnego mieszkania trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jego bilans energetyczny, a nie tylko ścian czy okien. Ważne są wszystkie elementy konstrukcyjne, a nie tylko niektóre. Najnowsze badania ukazują, że największą oszczędność energii możemy odzyskać z powietrza w wentylacji. Później powinno się postawić na osadzanie w murze okien i drzwi. Również zewnętrzne ściany maja wpływ na energie w budynku. Stawiając je wybierajmy wiec takie materiały, które maja niskie przenikanie ciepła. Zmiany wprowadzane przez unię nie wymagają od nas konieczności stawiania tylko wielowarstwowych ścian. Nowe rozwiązania to wyjście na przeciw nowym, unijnym wymaganiom, które pragną zmniejszyć emisję gazów do środowiska. Stawiając energooszczędny budynek nie skupiajmy więc się na szukaniu jak największej liczby możliwych oszczędności – inwestycja na pewno nam się zwróci.